See all resources

BeRecruited Top Ten for October 2019


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in October. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Kaden Wylie from Dixie High School in New Lebanon , OH

Samuel Aiden Monroe from Jasper High School in Jasper, TX

Jake Hoofnagle from Rockwall High School in Rockwall, TX

Austin Ryan Hander from Center Point High School in Center Point, TX

Cole Hardie Davis from McCallum High School in Austin, TX

Sterling Sutcliffe from Highland Park High School in Dallas, TX

Christian Ibanez from Grand Prairie High School in Grand Prairie , TX

Nicholas Hickey from Heritage High School in McKinney, TX

Jonathan Quiroga from Dilley High School in Dilley, TX

Mathew Scott from Harmony High School in Holly Lake Ranch, TX

Men's Basketball


Samuel Perry Jr. from Landmark Christian School in Fairburn, GA

Dylan Patrick Rhoads from Parkland Senior High School in Allentown, PA

Kenneth Baez from Queens Vocational And Technical High School in East Elmhurst, NY

Aidan Strachan from Brooklyn , NY

Blake Uribe from Oswego High School in Oswego , NY

Omar Hall from Friendship Collegiate Academy in washington, DC

jaylen Austin from Bullock Co High School in Union Springs, AL

Cobe Grandstaff from Orlando, FL

Grayson Singleton from Wylie, TX

Izayah Rondo from Antelope Valley High School in Lancaster , CA

Women's Basketball


Tyla Michael from Brentwood High School in Brentwood , NY

Chenyl Vasquez from Queens Vocational And Technical High School in nyc, NY

Djenabou Bah from Brooklyn , NY

Jasmeet Samra from Benjamin Cardozo High School in Bellerose, NY

August Talib from Bronx , NY

Tali Delgado from Beaumont Senior High School in Banning , CA

Christina Kelley from Whitnall High School in milwaukee, WI

Cloi Cummings from Ferriday, LA

Zenevieve Coronado-Casebolt from Pioneer High School in Woodland, CA

Sharon Bealle from Food & Finance High School in Springfield Gardens, NY

Men's Diving


Troy Dalton from Iona Prep School in Eastchester, NY

Joey Basha from De La Salle Collegiate High School in Bruce Twp, MI

Jacob Charles Minnick from Lockport High School in Lockport, NY

Maxwell Deters from Edina Senior in Edina, MN

Michael Charles Nicholas Slaughter from Avon Lake High School in Avon Lake, OH

Jonah Anthony Green from Tantasqua Regional Senior High School in Brimfield, MA

Seamus Harding from Notre Dame High School in Hillsborough, NJ

Kole Cannon from Parkland Senior High School in Fogelsville, PA

Reid Gerken from Fox Lane High School in Pound Ridge, NY

Matthew Warren from Marshall High School in Dunn Loring, VA

Women's Diving


Martha Tilly Clarke from Sheffield

Susanna Fish from Hopkins Senior in Minnetonka, MN

Grace Treanor from Wayzata High School in Plymouth , MN

Louise Charlotte Bradley from West wickham

Marissa Volk from Iroquois Senior High School in East Aurora , NY

Morgan K Casey from Fishers High School in Fishers, IN

Holly May Prasanto from Sheffield

Shiori Bak from Ringwood East

Lizzy Tirado from White Plains Senior High School in White Plains, NY

Mikaela Michelle Senkus from Macomb, MI

Men's Track and Field, XC


Jorge Martin from Muscat

Ethan Land from Oak Park High School in Thousand Oaks, CA

Caden Bruzek from Jordan Secondary in Belle Plaine, MN

Kevin Dean Haley Jr. from Apalachee High School in Winder , GA

Calvin Wagoner from Altus High School in Altus, OK

Isaiah Phillips from Park Hill High School in KANSAS CITY, MO

Ricardo Martinez from Tolleson Union High School in Phoenix, AZ

Shane Calvin from Lakin High School in LAKIN, KS

Johnathon Beckwith from ALLEGAN, MI

Ryan Maynard from Taylor County High School in Campbellsville, KY

Women's Track and Field, XC


Emily Grace Edmunds from Jackson Senior High School in Cape Girardeau, MO

Kaila Fontanetta from Mater Dei High School in Matawan, NJ

Brianna Moreno from Pearsall High School in Pearsall , TX

Karina Rios from Valley View High School in Pharr, TX

Chantelle Futrell from Norwich Technical High School in Uncasville, CT

Abby Cannon from The Loomis Chaffee School in Bloomington, IN

Sara White from Lakin High School in Lakin, KS

Elizabeth Grace Opell from Boyd County High School in Catlettsburg , KY

Izzy Carroll from Platteville High School in Platteville , WI

Zoe Cain Foreman from Cameron High School in Cameron, MO

Women's Field Hockey


Elyssa L Pearson from Robinson Secondary in Fairfax, VA

Alexandra A Kwasniewski from Lawrence High School in Lawrenceville, NJ

Alexandra Kwasniewski from Lawrence High School in Lawrenceville, NJ

Remy Niland from Marshfield High School in Green Harbor , MA

Monae Mattis from Hackensack High School in Hackensack, NJ

Kaylee Reeves from Lutheran High School South in Arnold, MO

Aria Badra from Homestead High School in Sunnyvale, CA

Madelyn Isenberg from Berwick Area High School in Berwick, PA

Alexandra Leigh Giordano from Eastport-South Manor Junior/Senior High School in Manorville, NY

Caroline Sweeney from Gwynedd Mercy Academy in Gwynedd , PA

Men's Football


Devyn Loray from Bel Air High School in El Paso , TX

Eduardo Scully from Riverside Military Academy in Gainesville, GA

Zayne Anthony Kratz from Laguna Hills High School in Laguna Niguel, CA

Conner Dolan from Forest High School in Ocala, FL

Cory Bright from The Winchendon School in Melrose, MA

Jack Snowdon from New Milford High School in New Milford , CT

Ryan Levrault from South Hadley High School in South Hadley, MA

William Ferguson from Niceville, FL

Layndon Sy Newton from Lake Howell High School in Oviedo, FL

Jackson Spencer Weldon from Oakland Technical Senior High School in Oakland, CA

Men's Golf


Phoenix J. Weydig from Vernon-Verona-Sherrill Senior High School in Oneida, NY

Trent Gehringer from Fleetwood Senior High School in Blandon, PA

Nathan Holler from Barrington High School in Lake Barrington, IL

Zac Messer from Eureka High School in Goodfield , IL

Andrew Dauk from Jackson High School in Massillon , OH

Garrett Gradine from Western Branch High School in chesapeake , VA

Dylan Thomas Feldkamp from Mentor High School in Mentor, OH

JUAN FERNANDEZ DE MESA from El Puerto de Santa Maria, Cadiz, Spain

Trenton Homchanh from Legacy High School in Broomfield, CO

Colin Slater from Vandegrift High School in Austin, TX

Women's Golf


Phloy Wongvilart from Zeeland West High School in Zeeland, MI

Emily Jensen from Kearney Senior High School in Kearney, NE

Halee Petrokovich from Roxana Senior High School in Wood River , IL

Olivia Swain from Lake High School in uniontown, OH

Begay Malausky from Resurrection High School in Chicago, IL

Kaitlin Kendrick from Plainfield East High School in Bolingbrook , IL

Hannah Rebecca Frey from Washington High School in Massillon, OH

Molly Kay DuPerow from Strongsville High School in Strongsville, OH

Emily Hayhurst from Beecher High School in Beecher, IL

Grace Hannah Babinchak from Hazleton Area High School in hazleton , PA

Men's Ice Hockey


Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Joey Michael Loebach from Northville High School in Northville, MI

Leo Anthony Tykoski V from Livonia, MI

Bryn Michael Sommerfeldt from North Farmington High School in Farmington hills , MI

Kevin Ivany from Malden High School in Malden, MA

Andrew Verkest from Henry Ford II High School in Sterling Heights, MI

William Strickler from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe, MI

Logan Moore from Burlington

Alexander Walch from Rochester High School in Rochester hills Michigan, MI

Kyle Cruickshank from Brockton High School in Brockton, MA

Women's Ice Hockey


Madeline Elisa Sauro from Moon Senior High School in Coraopolis, PA

Hayley Szymanowski from Preston High School in Cambridge , ON

Rylee Sandra-Ann Patfield from Holy Trinity Catholic Secondary in Courtice, ON

Hannah Riffice from Culver Academics in Culver, IN

Men's Lacrosse


Torrin Pacheco from Manchester Central High School in Candia, NH

Tanner Park from Blackfalds, AB

Will Westerbeck from St. Xavier High School in Fairfield, OH

Dominic LoPiano from Massapequa High School in Massapequa Park, NY

connor meagher from Benet Academy in naperville, IL

Aidan Lester from Grove City High School in Grove city, OH

Max Perez from Key West High School in KEY WEST, FL

Gavyn J Crance from Minisink Valley High School in Otisville, NY

Matthew Charles Seiter from Parkwood High School in Waxhaw, NC

Michael Todoroff from Passaic Co Tech Institute in Pompton Lakes, NJ

Women's Lacrosse


Brookelynn Horton from Oldham County High School in Lagrange , KY

Amanda Kanatzar from Tates Creek High School in Lexington, KY

Kassidy Johnson from Bear River High School in Garland , UT

Laurelle Weisbrod from South Delta Senior Secondary in Delta

mary margaret bryant from bowling green, KY

Sydney Donlan from Evergreen High School in Evergreen, CO

Tahlia Amaral from Fairhaven High School in Acushnet, MA

Stacy boey from Brooklyn Tech High School in Elmhurst, NY

Jessica Pilotte from Williamsville North High School in East Amherst , NY

Olivia DeLonais from Central Catholic High School in Tewksbury, MA

Men's Rowing


Theo Tsimis from Manhasset Senior High School in Manhasset , NY

Kyle Nummi from Port Credit Secondary School in Mississauga, ON

Paul Nicolas Fedorovsky from San Juan Hills High School in Rancho Mission Viejo, CA

John Quentin Norrgard from Greenwich High School in Cos Cob, CT

Thomas Smart from Vancouver College in vancouver, BC

Adam McGee from Fairport Senior High School in Fairport, NY

Ryan Bucaria from Greenwich High School in Riverside, CT

James Fermelia from Dana Hills High School in Dana Point, CA

Joseph Stone Walker from St. Albans School in Washington, DC

Daniel Jarotkzy from Campolindo High School in Lafayette, CA

Women's Rowing


EMMA GOODE from Huntington Beach High School in Huntington Beach, CA

Rose Waterbury from Petaluma High School in Petaluma, CA

Sydney Koth from Olentangy Liberty High School in Powell, OH

Maddie ONeill from Walton High School in marietta, GA

Emily Nowak from St. Ignatius College Prep School in Chicago , IL

Sarina Leah Phipps from Woodson High School in Annandale, VA

Danielle King from Weston High School in Weston, CT


Atiyah Dayes from Brooklyn , NY

Grace McCann from Bethlehem Central Senior High School in Glenmont , NY

Men's Soccer


Handy dan Mba Jr. from Libreville

Nigel Royal from Ripley-Union-Lewis-Huntington High School in Ripley, OH

Jonathan Izquierdo from Jupiter Christian School in Wellimgton, FL

Joseph Deitering from Miller City High School in Ottawa, OH

Vijay Wangui from Unioto High School in Chillicothe , OH

Ivan Rodriguez from Sabine High School in Kilgore , TX

Tyler Mohrbacher from Freedom Area Senior High School in Freedom, PA

Alexander Stephen Carr from Haddon Heights Junior-Senior High School in Sicklerville, NJ

Michael Durham from Zanesville High School in Zanesville, OH

Jaxson Don Ray from Kaysville, UT

Women's Soccer


Katherine Lopez from Ellenville, NY

Jocelyn Timlin from Bentworth Senior High School in Scenery Hill, PA

Angela Rodriguez from Psja Memorial High School in Donna, TX

Madeline S. Carr from Spencerport High School in Spencerport , NY

Shasta S Ponomaroff from South Hills High School in Covina, CA

Faith Richardson from Cameron Heights Collegiate Institute in Kitchener, ON

Madison Nobrega from St. Davids School in Cary, NC

Briana Johnson from Kecoughtan High School in Hampton, VA

Chloe Wilson from Damascus High School in Clarksburg, MD

Jenna Renee Wiese from Arthur L. Johnson High School in Clark, NJ

Women's Softball


Adrianna Gurganus from Deane Bozeman High School in panama city, FL

Grace Pieson from Patriot High School in Riverside, CA

Madison Earles from Franklin High School in Franklin, OH

Emily Renae Huddleston from Western Brown High School in Mount Orab, OH

Lena Staton from Georgetown High School in Georgetown, TX

Olivia Oconno R from White Bear South Campus Senior in White Bear Lake, MN

Kennady A Warder from Bethlehem High School in Harrodsburg, KY

Naya Akridge from Union , NJ

Katelyn Marie Greco from Norwalk High School in Norwalk, CT

Kate Pryor from Minnehaha Academy in St. Paul, MN

Men's Swimming


Luke Ronald Pettinger from Marine City High School in Marine City, MI

Lain Romero from Ohio County High School in Horse Branch, KY

Tanner Isaacs from Oak Ridge High School in Spring, TX

Hershel IanScott Chenault from Glenoak High School in CANTON, OH

Michael Fracchiolla from West Morris Central High School in Long Valley , NJ

Denis Nosov from Zelenograd , AL

Christian David Taylor from Oscar A. Carlson High School in Brownstown, MI

Tristan Monnard from Perry High School in Canton, OH

Daniel James Ross from Concord High School in Wilmington, DE

Mohamed Hassan from Bayonne High School in Bayonne, NJ

Women's Swimming


Cameron Davis from Princeton High School in Princeton, NJ

Emily Waldo from Jennings County High School in North Vernon, IN

Angelina Patarini from Lincoln Park Performing Arts Charter School in PITTSBURGH, PA

Emma Engquist from Mercy High School in Dearborn, MI

Analynn Bullock from Center Senior High School in Kansas City, MO

Jenna Cooper from Port Huron Northern High School in Clyde, MI

Stacy Mensah from Bronx, NY

Maiyah Devenport from Prairie Ridge High School in Crystal Lake, IL

Ashton Baumgartner from Clay High School in South Bend, IN

Devin Trammell from Center Grove High School in Greenwood , IN

Men's Tennis


Matthew W Birchmeier from Flushing High School in Swartz Creek, MI

Marc Crable from Elder High School in Cincinnati, OH

Christian Alexander VanDyke from Surprise, AZ

Anthony Prokurat from Red Bank Catholic High School in Manalapan, NJ

Parker Stone from Model 9-12 High School in Rome, GA

Arham Shah from Swainsboro High School in Swainsboro , GA

Alan Patel from Sprayberry High School in Marietta, GA

Chris Cummings from Fenwick High School in La Grange, IL

Nikolas Warnholtz from Culver Academics in Culver, IN

Kevin Sullivan from West Rowan High School in Salisbury, NC

Women's Tennis


Kaya Rand from Buffalo Grove, IL

Megan Kopitzke from Summit High School in Spring Hill , TN

Charlotte Ava Forman from Paul D. Schreiber Senior High School in Port Washington, NY

Jeana Alberts from Clay High School in South Bend , IN

Hailey Montgomery from Granite Bay High School in Roseville , CA

Nia Cheshmedjieva from Bartlett High School in Hanover Park, IL

Emily Renae Huddleston from Western Brown High School in Mount Orab, OH

Haylee Pearson from Dixie High School in ST George, UT

Ixchel Carranza from Willowridge High School in Houston, TX

Alexus Bowers from Ellison High School in Killeen, TX

Men's Volleyball


Ethan Miller from Clearview Regional High School in Mullica Hill, NJ

Joseph Meyer from Shenendehowa High School in Waterford, NY

Nicholas Hanusiak from Fenton High School in Wood Dale, IL

Grayson Kai Stoudt from South Broward High School in Davie, FL

BARTOSZ SLAWINSKI from Poland Junior/Senior High School in Radom Poland, NY

Jacob C Horigan from Avonworth High School in Pittsburgh, PA

Austin Cortopassi from Bethel Park Senior High School in Bethel Park, PA

Nithin Kumar from Wwindsor-Plainsboro North in Princeton Junction, NJ

Connor Grandon from Archbishop Hoban High School in New Franklin, OH

Landon Barrow from Noblesville High School in Noblesville, IN

Women's Volleyball


Emily Marie Abshire from Milford, OH

Mikayla Shobe from Cross Lanes Christian School in Fraziers Btm, WV

Kiersten DeCamp from Bay Shore Senior High School in Bay Shore, NY

Izzy Carroll from Platteville High School in Platteville , WI

Kassidy Hudson from Aurora High School in Aurora, NE

Kourie Calloway from Lafayette Christian Academy in Lafayette , LA

Macy Kemper from Henry Clay High School in Lexington, KY

Lauren A Montgomery from Troy Christian High School in West Manchester, OH

Mallory Loftus from Lynnville-Sully High School in Searsboro, IA


Men's Water Polo


Jason Jones from Lakewood High School in Bellflower, CA

Women's Water Polo


Genevieve Burda from Palos Verdes High School in Pls Vrds Est, CA

Nia Marie Payne from Granite Hills High School in Alpine, CA

Alyssa Marisol Sorrells from Bell Gardens High School in Downey , CA

Kimora A Farry from San Juan Hills High School in Laguna Niguel, CA

Jane McNevin from Terra Linda High School in San Rafael, CA

Morgan Weldon from Exeter High School in Exeter, CA

Caelyn Thompson from Grossmont High School in San Diego, CA

Ta'iuta Uiagalelei from Costa Mesa High School in Costa Mesa, CA

Ireland La Munyon from Etiwanda High School in Fontana , CA

Victoria Barez from Palos Verdes High School in Palos Verdes Peninsula, CA

Men's Wrestling


Trevor Jonathan Zeitner from Gig Harbor High School in Gig Harbor, WA

Dominic Rodriguez from La Habra High School in La Habra, CA

Bronson B Strouse from Tamaqua Area Senior High School in Tamaqua , PA

Garrett Henigin from Blairsville Senior High School in Blairsville , PA

Gage Stone from Dexter Regional High School in Exeter, ME

Adam Jacob from East Pennsboro Area Senior High School in Enola, PA

Lucas Lopez from Grant Community High School in Round Lake Beach, IL

Hope Randolph from Great Bend High School in GREAT BEND, KS

Austin Warrick from Orrville High School in Orrville, OH

Gabriel R E Onorato from Paulsboro High School in Gibbstown , NJ

Women's Wrestling


Leilah Renae Castro from New Lexington High School in New Lexington, OH

Brianna Chambers from The Wardlaw-Hartridge School in Somerset , NJ

april leann Coleman from Bucksport High School in E. orland, ME

Jocelyn Wisor from Central Cambria High School in Colver, PA

Naomi Henry from George W. Wingate High School in Brooklyn , NY

Sam Caballero from Stephen T. Badin High School in Cincinnati , OH

Demond Thompson from Pottstown Senior High School in Pottstown , PA

Eliana Paterra from Indian Creek High School in Wintersville, OH

Abigail Garcia from Forest hill, TX

Vanessa Montes from Bell Senior High School in Maywood , CA

You might also like…

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for February 2019

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Austin Cole from...

Athletic

BeRecruited Top 10 for March 2014

Congrats to the athletes who are part of the Top 10 for the month of March. These athletes have been viewed the most in their respective sport. Check out the athletes who made the Top 10 in your sport! Baseball Benjamin Combs from...

Athletic

BeRecruited Top 10 for November 2014

Baseball Drake Sadosky from Notre Dame Prep School in Scottsdale, AZ Brian Schiemann from Heartland Community College in Naperville, IL Ricardo Pagan from Puerto Rico Baseball Academy & High School in Aibonito, -- Carlo...