See all resources

BeRecruited Top Ten for May 2019


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in May. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Daniel Bartels from Holy Trinity Diocesan High School in Smithtown , NY

Griffin F Cournan from Cardinal Spellman High School in Pembroke, MA

Ian A Gallagher from Methuen High School in Methuen, MA

Anthony PALERMO from Sachem High School North in wEST iSLIP, NY

Joseph F Buzhardt from Spring Valley High School in Columbia, SC

Victor Porter from Binghamton High School in Binghamton, NY

Jackson G Teer from Claudia Taylor Johnson High School in San Antonio, TX

Treyton Holloway from Madison Senior High School in Rexburg, ID

Donovan Fields from John Tyler High School in Tyler, TX

Payton Childers from Lake City High School in Hayden, ID

Men's Basketball


jared wilson from West Jefferson High School in New Orleans, LA

Kyle Fields from Valencia, CA

Noah Barrera from Riverdale Christian Acad in Riverdale, CA

Travon Davis from Tucker High School in Clarkston, GA

Jaden Washington from Duluth High School in Duluth , GA

Dylan Patrick Rhoads from Parkland Senior High School in Allentown, PA

Jake Manuel from Plainsboro, NJ

Jersey Margerum from Berkeley High School in Berkeley , CA

Jair Jamar Drummond from Parkview High School in Lilburn , GA

Exzavious Skelton from Upson-Lee High School in Culloden, GA

Women's Basketball


Rachel Weiss from South Jordan, UT

Abby Hinson from Springtown High School in Azle, TX

Kanniyu Dorsey from Plano Senior High School in Plano, TX

Raven James from Chisholm Trail High School in Ft. Worth, TX

KAYLA HARRIS from Miami Norland Senior High School in MIAMI, FL

Bethany Fortson from Madison County High School in Hull, GA

mikee lopez from Mt. Eden High School in hayward, CA

alyssa leslie from Moore Traditional High School in louisville, KY

Erin Rogers from Clear Springs High School in League City, TX

Angel Broadus from Rangeview High School in Aurora , CO

Men's Diving


Logan Tyler Barnett from Greenwich High School in Old Greenwich, CT

Sam Aldeguer from Shawnee Mission South High School in Overland Park, KS

Kendrick Thomas Smith from Southside High School in Minter, AL

Matthew Warren from Marshall High School in Dunn Loring, VA

Isaac Reed Hunter from Homestead Senior High School in Fort Wayne, IN

Isaac Newman from Eldorado High School in Albuquerque , NM

Dawson Mozisek from St. Joseph High School in Victoria, TX

Indigo Flynch from Landstown High School in VIRGINIA BEACH, VA

Kyle Maziarz from North Catholic in Mars , PA

Kiernan Liberman from Bainbridge High School in Bainbridge Island, WA

Women's Diving


Morgan Taylor Bakalar from Buckeye High School in Medina , OH

Madison Grosz from Madison High School in Vienna, VA

Ella Kelm from Northfield Senior in Dennison, MN

olivia lynch from Olentangy Liberty High School in powell, OH

Alexa M Williams from Laurel Springs School in West Chester, PA

Rebekkah Schimick from Lincoln-Way Central High School in New Lenox, IL

Jordyn Feiwell from Laurel Springs School in Carmel, IN

Deborah Alejandra (Ali) Asbury from Turpin High School in CINCINNATI, OH

Hannah Zahniser from West Geauga High School in Chesterland, OH

Noa Miller from Oxbridge Academy of the Palm Beaches in Jupiter, FL

Men's Track and Field, XC


Stephen Burchyett from Terre Haute North Vigo High School in Terre Haute, IN

Peter Poulard from Wekiva High School in Orlando , FL

Troy Morris from Belaire High School in Baton Rouge , LA

Terrell Robinson from West Hall High School in Flowery Branch, GA

Kendrick Winfield from Louisville , KY

Ryan Bowen from Fayetteville , AR

Samuel Horak from Columbus North High School in Columbus, IN

Alejandro Issai Lopez from Rio Grande City High School in RIO GRANDE CITY, TX

Jace Upshur from Douglas County High School in Douglasville, GA

Ayomide Abayomi Akingbehin from South Ockendon

Women's Track and Field, XC


Nicole Chastain from Red Bud High School in Red Bud, IL

Porscha Johnson from Anderson-Shiro Secondary School in Anderson, TX

Abby Venglass from Rancho Cucamonga High School in Rancho Cucamonga, CA

Tyra Thomas from Northland High School in Columbus , OH

Cynthia Amarachi Agu from Maplewood, NJ

Leslie Cameron Baxter from Baker High School in GrandBay , AL

Rachel Harter from Greater Latrobe Senior High School in Greensburg, PA

Haeley Johnson from Montgomery County High School in Montgomery City, MO

Dyana Matthews from The Colony High School in The colony , TX

Katherine Ruppert from Plant City High School in Plant city, FL

Women's Field Hockey


Tanae Danelle Johnson from Kent County High School in worton, MD

Hailey Crawford from St. Georges Technical High School in Newark, DE

Zoe M Reading from Wilde Lake High School in Columbia, MD

Alex Bender from Basalt High School in Blue Ash , OH

MacKenzie A Healy from Bethel High School in Bethel, CT

Megan E Arline from Olentangy High School in Delaware, OH

Delaney Meserve from Lake Region High School in Waterford, ME

Rebecca Hottleman from Mansfield High School in Mansfield, MA

Marguerite Dolan from Weymouth High School in Weymouth, MA

Meghan Kropp from Northport Senior High School in Easy Northport, NY

Men's Football


Gavin Tunney from Oak Park & River Forest High School in Oak park , IL

Isaiah Munoz from Centennial High School in Corona, CA

Santiago De La Torre from Imperial High School in Imperial , CA

Austin Potter from Woodland High School in Cartersville, GA

Jacob Schilke from Flushing, MI

Timothy Moore from Thurgood Marshall High School in Dayton, OH

Kenneth Washington from Hazelwood Central High School in Florissant, MO

Decker S Scheffler from Springfield Secondary in Sanborn, MN

Cecil Patrick Meredith from Stillwater, MN

David Murray from Johnson Senior in St. Paul, MN

Men's Golf


JUAN FERNANDEZ DE MESA from El Puerto de Santa Maria, Cadiz, Spain

Mezgebu Teferi from Kossober, IL

Ryan Hong from Los Osos High School in Rancho Cucamonga, CA

Sebastian Deleon from Tuloso-Midway High School in Corpus Christi, TX

Ben Ellis from Doylestown, OH

Ty Christian Watchorn from Southwest Christian High School in Chanhassen, MN

Joshua Wicentowsky from Edward R. Murrow High School in Brooklyn , NY

Skyler Butterfield from Hilltop High School in West unity, OH

Devin Lawson from St. Ignatius Secondary in Thunder Bay, Ontario

Quinn Patterson from Upper Arlington High School in Columbus, OH

Women's Golf


Annemarie Kay Abeyta from Broomfield High School in Broomfield, CO

Courtni Marie Frank from Deubrook High School in Hendricks, MN

Sara Hall from Crestwood High School in Mountain top, PA

Kyra Bauer from Northridge High School in Layton, UT

Lily Brock from West Valley City, UT

Olivia Swain from Lake High School in uniontown, OH

Leeyen Aquino Peralta from Cornelia Connelly School in Brea, CA

Jenna Burkes from Cypress Ranch High School in Cypress, TX

Ashley K Demera from Liberty High School in Madera, CA


Men's Ice Hockey


Shane Smith from Archbishop Edward McCarthy Hi in Davie, FL

Ryan Michael Ackerley from Austin Prep in Wilmington, MA

Andrew Ohman Jr. from Sayville High School in Sayville, NY

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Tyler Kimbro from Station Camp High School in Gallatin, TN

John Morley Drury from Thousand Oaks, CA

Cobie Hoyt Schlichting from Howell High School in Howell, MI

Zachary Snodgrass from Gloucester Catholic High School in Pennsauken, NJ

Joseph Evariste Closser III from Plymouth High School in Woodhaven, MI

David Fraser from Salem High School in VIRGINIA BEACH, VA

Women's Ice Hockey


Breanna Ashley Millions from Carman Collegiate in Brunkild, MB

Abby Painovich from Hinckley-Finlayson Secondary in Hinckley, MN

Charley Wing from Huntsville, ON

Bridget Emerson from Convent of the Visitation School in Mendota Heights, MN

Carrissa Hlywa from Auburn High School in Auburn, NY

Paige Paulos from Tartan Senior in Maplewood, MN

Nicole Stefanick from Stevenson High School in Livonia, MI

Brooklyn May Pancoast from Jefferson High School in Clancy , MT

Men's Lacrosse


Colby Astor from Humble, TX

Graham Kormash from Grand Rapids Christian High School in Rockford, MI

Tyler I Muir from The Calverton School in Pottstown , PA

Brendan Chestnut from New Trier Township High School Winnetka in Kenilworth, IL

Holden Morelli from Paramus Catholic High School in Wayne, NJ

Matt McGee from Henry Clay High School in Lexington, KY

Griffin Broad from Wakefield High School in Raleigh , NC

James Sentz from Loyola Blakefield in Catonsville, MD

Karl Robert Hedberg from St. Augustine High School in la mesa, CA

Jase Ledyard from Perrysburg High School in Perrysburg, OH

Women's Lacrosse


Angelina Lucia Mendieta from Toledo, OH

Sydney Mackenzie from Collegium Chater School in Coatesville, PA

Carly H Fine from Bayside High School in BAYSIDE, NY

Kristen Blais from North Point High School in Waldorf, MD

Kate Beld from Riverside , CA

Kaitlyn Pierce from Philadelphia , PA

Carly H Fine from Bayside High School in Bayside, NY

Jessica Pilotte from Williamsville North High School in East Amherst , NY

Elizabeth Robinson from North Hagerstown High School in HAGERSTOWN, MD

Jennie Anne Boyle from Washington Township High School in Sewell, NJ

Men's Rowing


Jeffrey Ryan Taetsch from Gar-Field High School in Woodbridge, VA

Blake Thomas Ostrem from Bellevue High School in Bellevue, WA

Benjamin Doolan from Horace Mann High School in Riverside, CT

James Reilly Eagan from Canisius High School in Buffalo, NY

Mateja Markovic from The Knox School in Saint James, NY

Matthew Beylin from West Broward High School in Davie, FL

Nikola Bojanic from Redmond, WA

Stone Fenton from The Taft School in Cross River, NY

Colton Sochia from Jesuit College Prep School in Dallas, TX

Ronald J Manly from Newport Beach, CA

Women's Rowing


Avery Ann Ericksen from Ursuline Academy in Liberty Township, OH

Madeleine Mayo from Mill Valley, CA

Kate Capitan from Wakefield High School in Arlington, VA

Audrey Grace Burri from Providence Day School in Charlotte, NC

Sophia Ferrizzi from Owen J Roberts High School in Pottstown, PA

Anna Paisley Gray from Tower Hill School in Wilmington , DE

Samantha Simmons from Miramonte High School in Orinda, CA

Saşa Kayra Klein from Newport Harbor High School in Costa Mesa, CA

Alexis Harvell from The Hun School in New York , NY

Veronica M.E. Attar from The Woodlands College Park High School in The Woodlands, TX

Men's Soccer


Jake Marshall from Westlane Secondary School in Niagara Falls, ON

Wildro Pierre from Cape Coral High School in Cape Coral , FL

Rayvon Sturgis from Thomson High School in Thomson n, GA

Shalom Nsengiyumva from Mound Street It Careers Academy in Dayton, OH

Utah Mendenhall from South Stokes High School in WalnutCove , NC

Adolfo Rivas from Fredericksburg High School in Fredericksburg, TX

Alejandro Gonzalez from Eagle Pass High School - C.C. Winn Campus in Eagle Pass, TX

Carlos Marshall from Scott County High School in Georgetown, KY

Liam Barnett from Camden Catholic High School Cherry Hill in Marlton, NJ

Carter Benson from Macomb Senior High School in Macomb, IL

Women's Soccer


Sarah Bellil from Grenoble

Leslie Deleon from Cooper City High School in Pembroke Pines , FL

Michelle Perez from Felix Varela Senior High School in Miami, FL

Sierra Maribel Jasmer from West Creek High School in Clarksville, TN

Savannah Jordan from North Myrtle Beach High School in Little River , SC

Deonna Johnson from Statesboro High School in Statesboro , GA

Ashley Laplante from CollèGe Regina Assumpta in Montréal , CA

Eileen Moreno from San Jacinto High School in San Jacinto, CA

Matison Ineta-Lynn Davis from Foothill High School in redding , CA

Carli Short from West Valley High School in Yakima, WA

Women's Softball


Aislyn Marie Sternbergh from Three Rivers, MI

Madison Davis from Frontenac Junior-Senior High School in Frontenac, KS

Ally Prasnjak from St Clair shores, MI

Tori Turgeon from Minnetonka, MN

HAYLEE GRAVES from Washington County High School in Springfield , KY

Kerrigan Shafer from Oakwood High School in Oakwood, IL

Lauren Danielle Fisher from Sandalwood High School in Jacksonville, FL

Anabelle Hitt from Forsyth, MO

Tatiana Jiselle Werts from Fillmore Senior High School in Fillmore, CA

Elise edwards from Lakeland High School in LaGrange , IN

Men's Swimming


James Daniel Todd from Spring Valley High School in Columbia, SC

Hershel IanScott Chenault from Glenoak High School in CANTON, OH

Tyler Anthony Walters from Jericho Senior High School in Jericho , NY

Joseph Brockman from Shorecrest Prep School in Saint Petersburg, FL

Jack Baker from Ocean City High School in Ocean City , NJ

Kevin Jin from Hinsdale Central High School in Clarendon Hills, IL

William James Henderson from Pensacola High School in Cantonment, FL

Jordan Nielsen from Hauppauge High School in Smithtown , NY

Ryan Oscar Sanchez from Washingtonville Senior High School in Campbell Hall, NY

Alejandro Mora from Katy, TX

Women's Swimming


Madison Cordial from North Hills Senior High School in McKnight, PA

Sunny Xiao from Grimsley High School in Greensboro, NC

McKenna Moore from Morgantown High School in Morgantown, WV

Karlie Brown from Columbus North High School in Columbus , IN

Dallas Skye Cargile from Ayala (Ruben S.) High School in Pomona, CA

Jillian Devine from Benet Academy in Downers Grove, IL

Letia Reed from Bluffton High School in Bluffton, SC

Lindsay Selbach from Northeast High School in Lighthouse Point , FL

Reagan Osborne from Lake Braddock Secondary in Fairfax Station, VA

Delaney McPherson from Staley High School in Kansas City, MO

Men's Tennis


Timothy James Brock from Northwest High School in pleasant lake, MI

Jadden M Ousley from Twin Lakes Senior High School in Monticello, IN

Paul Malafronte from Guilford High School in Guilford, CT

Marlone Nandjeu from Crossland High School in Accokeek , MD

Jonathan Carson from N Valley Regional H Old Tappan in old tappan, NJ

Austin Dell from Centerville High School in Centerville , IA

Avi Sardana from Wilton High School in Wilton, CT

Matt P. Georgiou from Newton Senior High School in Hesston, KS

Aidan Binau from Skyview High School in Billings, MT

Chris Cummings from Fenwick High School in La Grange, IL

Women's Tennis


Amber Paige Hardy from Henry Ford II High School in Shelby Township, MI

Olivia Grace Menzer from Trenton High School in Trenton, MI

Grace Lillian Messenger from Marlboro Central High School in Milton, NY

Maddison Lynn Wagner from Allegan High School in Allegan, MI

Carolynn Lynch from Patchogue-Medford High School in Medford , NY

Ariana Ruvalcaba from Elkton, VA

Ashley Silindiwe Dube from Bulawayo, Zimbabwe

Griffin Brittney from nashville, TN

Lauren Smith from Chicago, IL

KACEY DEECHER from GRANBY, MA

Men's Volleyball


Aaron Sudigala from Bethlehem Catholic High School in Bath, PA

Ethan R Morales from Timber Creek High School in Orlando, FL

MATTHEW A RUSSO from Providence Catholic High School in MOKENA, IL

Mark Douglas Autry from Monacan High School in Midlothian , VA

Moon Ashby from Valley Christian Schools in San Jose, CA

Austin Cortopassi from Bethel Park Senior High School in Bethel Park, PA

Ethan Miller from Clearview Regional High School in Mullica Hill, NJ

Filip Zabielny from Sosnowiec, AL

Carter Roflik from Dr.Martin Leboldus High School in Regina, SK

Kevin Spiro Maranda from York Comm High School in Elmhurst, IL

Women's Volleyball


Una Barasevic from San Juan Capistrano, CA

Amber Shelton from Grayson High School in Lawrenceville, GA

keagan shockley from Eudora High School in eudora, KS

Tatiana Rose Clarke - Leitz from Westminster Academy in Lauderdale By the Sea , FL

Beverly Hannah Braun from Woodbridge High School in IRVINE, CA

Alena Raven Watson from Colleyville Heritage High School in Ovilla, TX

Cheyenne Whitebird from Lebanon Union High School in Lebanon, OR

Alayna Rooks from Romeoville High School in Romeoville, IL

Carlie Ann Henry from Westland High School in Galloway, OH

Claire McKee from Edwardsville , IL

Men's Water Polo


Drake Sheela from Bakersfield, CA

Bodhi Kelley Bowden from Clovis North in Fresno, CA

Gages Curry from Green Valley High School in Henderson, NV

Julian Merritt from Rodriguez (Angelo) High School in Fairfield , CA

abe des from Ernest W. Seaholm High School in san diego, CA

Garret W Griggs from Riverside, CA

Samuel Alston Koosed from Riverside, CA

Reece Alan Edwin MacEwan from Johannesburg, AL

Andrew Dawson from Iolani School in Honolulu, HI

Tyler Regan from Monrovia High School in Monrovia , CA

Women's Water Polo


Isabel Reilly Williams from Severna Park Senior High School in Severna Park, MD

Morgan Weldon from Exeter High School in Exeter, CA

Stephanie B Santos from Valley Christian Schools in San Jose, CA

Kennedy Tristan East from Redondo High School in Redondo Beach, CA

Nhu Ho from Independence High School in San Jose, CA

Isabella Victoria Pimentel from San Diego , CA

Kimora A Farry from San Juan Hills High School in Laguna Niguel, CA

Kelly Villanueva from San Ysidro High School in San ysidro, CA

Jane Elizabeth McNevin from Marin Catholic High School in San Rafael, CA

Savannah Vargas from Santana High School in Santee, CA

Men's Wrestling


Prince Toayen from William E Tolman Senior High School in Pawtucket, RI

Nati Bullard from Foley , AL

Gabriel R E Onorato from Collingswood Senior High School in Gibbstown , NJ

Matthew Melcher from Watervliet Senior High School in Hartford , MI

Jack O'Donnell from Westminster High School in Huntington Beach Ca, CA

Kevin Croley from Blue Mountain High School in Orwigsburg, PA

AJ Tamburrino from William Tennent High School in Warminster, PA

Austin Baker from Whitehall High School in Whitehall , PA

Sean Timothy Flick from Huntington, NY

Jonathan Velez from Cornwall Central High School in Cornwall, NY

Women's Wrestling


Abigail Diaz from Edcouch-Elsa High School in Elsa, TX

Demond Thompson from Pottstown Senior High School in Pottstown , PA

Mackenzie R Angle from Plains High School in Plains, MT

Darcy Gibbs from Homewood High School in Homewood, AL

Allyssa Bettencourt from Biggs High School in Oroville, CA

Darcy monique Gibbs from Homewood High School in birmingham, AL

Cheyenne Lleras from Lake Mary High School in Sanford, FL

estrella maestas from Foothill High School in henderson, NV

Samantha Wilson from Byron P. Steele High School in Cibolo, TX

Eve Slago from Mascoutah High School in Mascoutah, IL

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for July 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in July. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball William Austin...

Athletic

The 5 C's of Sports

by Gwinn Nixon As athletes, and being involved in athletics, you think about why you do it. What drives you to keep going, to take the next step? I was thinking about that today and came up not with 5 reasons to love sports, but 5 C’s...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for June 2019

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Maxen Joseph Roberts...