See all resources

BeRecruited Top Ten for March 2020


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in March. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Brennan OBrien from Blaine Senior in Ham Lake, MN

Anthony Smith from Archbishop Curley High School in Catonsville, MD

Chase Banks from Redwood High School in Visalia, CA

AIDEN GONZALEZ from Edward Little High School in New Gloucester, ME

TRE Williams from Gordon High School in Calhoun, GA

Joey Yuen from Carlisle, PA

Brandon Burgos from Hanford High School in Hanford, CA

Ryan Bleeker from College Park High School in Pleasant Hill, CA

Colton Roberts from Deruyter High School in DeRuyter, NY

Austin Long from Mt. Dora High School in Mt. Dora, FL

Men's Basketball


Jeffrey Alexander De La Paz De La Rosa from Liberty Technology Magnet High School in Jackson , TN

Amari White from Cathedral High School in Boston, MA

nasir choyce from Carver Military Academy High School in chicago, IL

Kaiden Wilber from Holmen, WI

DeVante' Jack from Jena High School in Jena, LA

Kevin Lopez Rosales from La Porte High School in Deer park, TX

Davion Fitzgerald from Seacoast Christian Academy in Jacksonville , FL

Johnnie Bryant from Pittsburgh , PA

Trey Dold from Carrillo (Maria) High School in Santa Rosa, CA

Doriean smith from Burkburnett High School in Wichita Falls, TX

Women's Basketball


Jamyla Mensah-Bell from Miami Norland Senior High School in Hollywood, FL

Suvannah Freitas from Cienega High School in Tucson, AZ

Aniya Boland from Interboro Senior High School in GLENOLDEN, PA

Dareonna Little from Detroit , MI

Eliyah Elly Symone Gray from Harvey High School in Painesville, OH

Jalyn M Stacey from Sacopee Valley Junior-Senior High School in West Baldwin, ME

Maia F Kelley from Midlothian High School in Midlothian , TX

Mariyah Gregory from Althoff Catholic High School in Shiloh, IL

Meghan Stapleton from Downers Grove South in Westmont, IL

Jensaya Leonard from Garfield Heights High School in Garfield Heights, OH

Men's Diving


Jack Bisesi from Fishers, IN

Michael John Crawley from East Central High School in Guilford, IN

John Marple from Fox Lane High School in MOUNT KISCO, NY

Ben Stitgen from Edgewood High School in Madison, WI

Andrew Nicholas Smetana from Thomas Jefferson High School in RICHMOND, VA

Lyde Edin DeHooghe from Anchor Bay High School in New Baltimore, MI

David Burke from Christian Brothers College High School in Chesterfield , MO

Joey Basha from De La Salle Collegiate High School in Bruce Twp, MI

Joshua Shipley from Oakton High School in Oakton, VA

Hayden Reinhard Apel from Hilliard Darby High School in Hilliard, OH

Women's Diving


Anna Scofield from Westview High School in Portland, OR

Annie K Fox from Villa Duchesne/ Oakhill School in Frontenac, MO

Abigail J Wilkov from Solon High School in Solon, OH

Kerstyn Johnson from Lawrence High School in NJ , NJ

Christen K. Mayberry from Coronado High School in Colorado Springs, CO

Samantha Jo Mersnick from Orchard Farm Senior High School in st. charles, MO

Amelie-Laura Jasmin from CollèGe De Montreal in Montreal, QC

Alyssa Renee Palacios from Reagan High School in San Antonio, TX

Giavana Smith from Emma Willard School in Albany, NY

Morgan K Casey from Fishers High School in Fishers, IN

Men's Track and Field, XC


Marco Almiray-Pujol from Fairfield Junior-Senior High School in Milford, IN

Michael Herr-Zielke from Butternut High School in Glidden, WI

Thomas Clark from Lebanon High School in Lebanon, OH

Victor Steiner from Img Academy in Bradenton, FL

Gabriel Scott Kipers from Aliso Niguel High School in LAGUNA NIGUEL, CA

Jayden Morin from Galena Park High School in Houston, TX

James Pantigoso from Woodbridge High School in Irvine, CA

Daniel Pena from Sharyland High School in Mission , TX

Jephunne Luxama from Forest Hills High School in Rosedale, NY

Abelardo Rendon from Rio Grande City High School in Rio grande city, TX

Women's Track and Field, XC


Kysta Ramirez from Memorial High School in Edinburg , TX

Stacey Dudley from Logan-Hocking High School in Logan, OH

Ivy Roberts from Manassas, VA

Skylin Spencer from James W. Mitchell High School in Trinity, FL

Mersadies Foote from South Cobb High School in Austell , GA

Milena Dorris from Harrisburg , PA


Nora Daly from Melrose High School in Melrose, MA

Latavia Jack from Lake Charles, LA

Estefany Garcia from Eisenhower Senior High School in Rialto , CA

Women's Field Hockey


Catherine Gluodenis from Sanford School in Landenberg , PA

Ashley Tricarico from John Jay Senior High School in Hopewell Junction , NY

Maya Lee from Our Lady of Mercy Academy in Glassboro, NJ

Kendal Thomson from Mount De Sales Academy in Catonsville, MD

Rosemary Margaret MacKinnon from Whitman Hanson Regional in Whitman, MA

Jayden Moon from Riverbend High School in Spotsylvania, VA

Gabi Huegel from Cherry Hill High - West in Cherry Hill, NJ

Isabella Crum from Northern High School in Owings, MD

Eleanor Wilkinson from Princeton High School in Ringoes, NJ

Talayna Viscuso from Twin Valley High School in Birdsboro , PA

Men's Football


Tyler Nolan from James Caldwell High School in Caldwell, NJ

Heath Magiera from Laguna Beach High School in Laguna Beach, CA

William Steven Walker from Kearsarge Regional High School in New London, NH

Tra'veon Chambliss from Waco High School in Waco, TX

Kimberly Moore from East Ridge High School in WOODBURY, MN

Zion Robb from Gallatin Senior High School in Gallatin, TN

Andrew Thompson from Orangewood Christian in Apopka, FL

John Ramirez from South Hills High School in Fontana, CA

Christopher Jose Lavezza from Fairfax Senior High School in Los Angeles, CA

Jamie Steven Feldermann from Liberty High School in Brentwood, CA

Men's Golf


David Redhouse from Marcos De Niza High School in Tempe, AZ

Trent Gehringer from Fleetwood Senior High School in Blandon, PA

Sean Kelley from Pittsford-Mendon High School in Pittsford, NY

Cole Sanders from Carl Sandburg High School in Orland Park, IL

Jay-P Edward John from Carrizo Springs , TX

Jonathan Hubler from Farmington High School in Farmington Hills, MI

Niketan Katial from Ardrey Kell High School in Charlotte, NC

Charlie Jessup from Auburn High School in Divernon, IL

Colin Wade from Mundelein Cons High School in Round Lake, IL

Landon Leatherman from Middletown High School in Middletown , MD

Women's Golf


Crystal Phillips from Community School in Shelbyville, TN

Claire Elizabeth Sampson from Perry Meridian High School in Indianapolis, IN

Juliana Hernandez from Byron P. Steele High School in Cibolo, TX

Isabella Lee Deloske from Platteview Senior High School in Omaha, NE

Paige Metts from Albert Gallatin Area Senior High School in Uniontown , PA

Paiton Jacko from Hendersonville High School in Hendersonville, NC

Anna Fay from Forest Hills Northern High School in Ada , MI

Aliya 'Ali' Sarman from Clay High School in Green Cove Springs, FL

Sarah Nordlander from Thomas Jefferson High School in Denver, CO

Jordan Fritzsche from Ritenour Senior High School in Saint Louis, MO

Men's Ice Hockey


Owen Gang from Springville, NY

Quinn Proctor from South Tahoe High School in SOUTH LAKE TAHOE, CA

Tommy Peterson from Arlington Catholic High School in Burlington , MA

Collin Barron from wentzville, MO

Jackson Robert Cole from The Hun School in Newark, DE

Nikolis Lifite from Bethlehem Central Senior High School in Delmar , NY

Alex Newton from Otsego High School in Kalamazoo, MI

Shane Cook from New Providence High School in New Providence , NJ

Tyler James Smith from North Babylon High School in Babylon, NY


Women's Ice Hockey


Haylie Marissa Biever from SASKATOON

Meghan Elizabeth Webb from Thayer Academy in Kingston, MA

Alysen S Meyers from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Emma Koerber from Kettle Moraine High School in Delafield, WI

Kelsey Swanson from Traverse City Central in Williamsburg , MI

Rorie Rose Ringor from Shaftesbury High School in Winnipeg, MB

Bryonna Northern from Uintah High School in Vernal, UT

Mackenzie Johnston from Delta, BC

Sydney D. Paulsen from Holy Family Catholic High School in Waconia, MN

Caitlin Donohue from St. Anthony Village Senior in MINNEAPOLIS, MN

Men's Lacrosse


Kani Turner from William Fleming High School in Roanoke, VA

Jacob Schleicher from Barnegat High School in Barnegat , NJ

Derek N Dunmeyer from Oxford Area High School in Oxford, PA

Payson Payne from Syracuse High School in syracuse, UT

Nikolai Artem Auskalnis from Marist High School in Orland Park , IL

Justin Back from Swartz Creek High School in Swartz Creek , MI

Garvin Kinney from Westhill High School in SYRACUSE, NY

Keith White from District Heights, MD

Ryan Mackintire from Westborough High School in Westborough, MA

Avery William Lawson from Mill Valley High School in Shawnee, KS

Women's Lacrosse


Gianna Latella Sliby from West Haven High School in West Haven, CT

Grace Delgado from Cathedral High School in Indianapolis, IN

Molly Swift from Cuyahoga Valley Christian Acad in akron, OH

Emily Fischer from Mount St. Mary Academy in Grand Island , NY

Jenna Nicole Crockett from Langley, AL

Lauren Swallow from Tecumseh High School in Tecumseh, MI

Sydney Cicha from Cherry Hill High - East in Cherry Hill, NJ

Nahkaleigh Hayes-Jones from Manchester High School in Manchester, NJ

Aspen L Villas from Lawrence North High School in Indianapolis, IN

Essinda Hobbs from Lima High School in Lima, OH

Men's Rowing


Russell Noel Kobelsky from Northville High School in Northville, MI

Ethan Larson from St. Ignatius College Prep School in Chicago, IL

Emmett Patterson from Washington, DC

Bryce Blair from Brophy College Prep in Phoenix, AZ

Saunders Thompson from Hinsdale Central High School in Hinsdale, IL

Pavlos Faitas from Ioannina

Matthew Lepis from Ridgewood High School in Ridgewood, NJ

Noah Urrutia from Mountain Lakes High School in Mountain Lakes, NJ

Daevyn Maurya from McCallie School in Chattanooga , TN

Matt Dickson from Boston, MA

Women's Rowing


Victoria Hoy from Ridgewood High School in Ridgewood, NJ

Allison Catherine Duff from Delran High School in Delran, NJ

Addison Reeve Peebles from Auckland

Lilly Bryant from Hingham High School in Hingham, MA

Tory Hansen from Deerfield Academy in San Francisco, CA

Greta Geiser from Stuart, FL

Kaitlyn Joann Clarke from Manhasset Senior High School in Plandome, NY

Charlotte Fuchs from Webb School of Knoxville in Knoxville, TN

Grace Delgado from Cathedral High School in Indianapolis, IN

Sophie Frey from Austin , TX

Men's Soccer


Anthony Conner from Sumter High School in Sumter, SC

Osvaldo Alonzo from Murray County High School in Chatsworth, GA

Evan Stookey from Evangelical Christian School in Lakeland, TN

Ousseynou Ndoye from Atlanta, GA

Jayden Santellano from Royse city , TX

Sam Bell from Marist High School in Eugene, OR

Gabriel Sweeney from Mansfield High School in MANSFIELD, TX

Alex Castillo-Dionicio from Mainland Regional High School in Somers Point, NJ

Briant Avalos franco from Eastside College Prep in San Jose, CA

Jose Romero from Wharton High School in Tampa, FL

Women's Soccer


Emma Merrell from Jemison , AL

Hannah Elizabeth Haworth from Captain Shreve High School in Shreveport, LA

Olivia Savage from Meadville, PA

Lauren Lindsey Dwyer from Quince Orchard High School in Darnestown, MD

Madison Danielle Edwards from Rhea County High School in Spring city , TN

Keyri gonzalez from Marshall , TX

McKayla Shelly from Manheim Central Senior High School in manheim, PA

Maia Kelley from Midlothian High School in Midlothian , TX

Destiny Deese from Lakeland Christian School in Lakeland, FL

Perla Diaz from South Pontotoc High School in Houlka, MS

Women's Softball


Tressa Grisham from East Peoria High School in Morton, IL

Grace Pieson from Patriot High School in Riverside, CA

Kyla Campbell from Glendale Junior/Senior High School in Flinton, PA

Tesia M Hrom from River East Collegiate in East St Paul, MB

Hannah McCutcheon from San Marcos High School in San marcos, TX

Stephanie Torres from Veterans Memorial High School in Mission , TX

Rayleigh Thagard from Dothan High School in DOTHAN, AL

Ashley Tuggle from Oceanside High School in Oceanside , CA

Samantha Hope Good from Ryan High School in Ryan, OK

Cameron Rain Steen from Victoria, TX

Men's Swimming


Darren Nguyen from Vista Ridge High School in Leander, TX

Troy Cassera from Ward Melville Senior High School in Setauket, NY

Tallon T Uporsky from Portage High School in Portage, IN

Angus Corbeau from Sunset High School in Portland, OR

Ryan Lee from Kansas City, MO

Connor Gunn from Thomas Dale High School in Chester, VA

JACOB PETITTA from Riverview High School in Sarasota, FL

Calvin Shepler from Duxbury High School in Duxbury, MA

Maxwell Colacino from San Antonio, TX

Lukas Rakowsky from St. Charles Prep School in Powell, OH

Women's Swimming


Anessa Rayne Hanson from Grand Blanc Community High School in Holly, MI

Hannah Doyle from Barren County High School in Glasgow, KY

Cadence Dorrian from Douglas Anderson School of Arts in neptune beach, FL

Kaitlyn Yee from Mead, CO

Liana Medina from Green Valley Lake, CA

Delaney Noel from Dubuque Senior High School in Dubuque, IA

Sophie Murphy from Cheshire High School in CHESHIRE, CT

Lilly MacDonald from North Ridgeville High School in North Ridgeville , OH

Sophia Trigub from Fair Lawn High School in Fair Lawn, NJ

Taylor Kochanowski from Hudson High School in Hudson, OH

Men's Tennis


Sebastian Seun from Cedar Grove High School in Cedar Grove, NJ

Griffin Smith from Beechwood High School in Ft Mitchell , KY

Yash Sharma from Colonia High School in Avenel , NJ

Vasilios Konstantacos from Green High School in Clinton, OH

Zachary Barry from Lisbon High School in Lisbon Falls, ME

Vincent Gentilini from Ridley High School in Crum Lynne, PA

Barnali Dey from McNeil High School in Austin, TX

Dang Hong Phat Vo from Blue Valley West High School in Olathe, KS

William Friedman from Grant Community High School in Fox Lake, IL

Marinescu Mihai Răzvan from Ploiești

Women's Tennis


AuMaya Brooks from Heights High School in Wichita, KS

Khushi Sabharwal from Ardrey Kell High School in Charlotte, NC

Amber Crutchfield from Canterbury School in Fort Myers, FL

Alyssa M Owens from Grain Valley High School in Grain Valley, MO

Eleanor Lois Simmons from Collinwood High School in Cypress Inn, TN

Leia Papanicholas from St. Charles North High School in Saint Charles, IL

Morta Matelyte from Waynflete in South Portland, ME

Caitlin McEnery from Whiting High School in Whiting , IN

Natalia Barron from Foster High School in Richmond, TX

Allison E. Fields from Cor Jesu Academy in St. Louis, MO

Men's Volleyball


Christopher Aoun from Miami, FL

Ethan Miller from Clearview Regional High School in Mullica Hill, NJ

Jacob C Horigan from Avonworth High School in Pittsburgh, PA

Nithin Kumar from Wwindsor-Plainsboro North in Princeton Junction, NJ

Brad Stone from North Allegheny Senior High School in Pittsburgh, PA

Aidan E O'Brien from Central Bucks High School-South in DOYLESTOWN, PA

Jacob B Peters from Tucson Magnet High School in Tucson, AZ

Antonio Amadeo Velazquez from Ocean Lakes High School in Virginia Beach, VA

Shayan Molaie from Vancouver , BC

Mason McKinney from Tampa, FL

Women's Volleyball


Alexis Paige Weirich from Selmer, TN

Haylie Poole from Booker High School in Sarasota , FL

Emily Jacobson from Orlando Christian Prep in Oviedo, FL

Jessica Luther from Damascus High School in Gaithersburg, MD

Alana Nicole Sellers from Round Rock High School in Round Rock , TX

Jasmin Lopez-Nava from Eastside College Prep in East Palo Alto , CA

Jacey Rowland from Weyburn Comprehensive School in Weyburn, SK

Maya Uzoho from Wake Forest, NC

Abigail Emma Sweeney from Klein High School in SPRING, TX

Katherine G Clarke from Pennsbury High School East in Yardley, PA

Men's Water Polo


Drake Sheela from Bakersfield, CA

Alex Burr from Dougherty Valley High School in San Ramon , CA

David Meinhold from Wilson High School in Reading, PA

Jake Meyer from Upper Arlington High School in Columbus, OH

Vladimir Igor Puskovitch from West Chester, PA

Kevin McElfresh from Fort Zumwalt West in Dardenne Prairie, MO

BRYCE Adam CORT from Western High School in DAVIE, FL

Alexander Brooks Maddox from Grady High School in Atlanta, GA

Samuel Alston Koosed from Riverside, CA

Luca Caniglia from St. Ignatius College Preparator in SAN FRANCISCO, CA

Women's Water Polo


Evelyn Broughton from Pioneer High School in Ann Arbor , MI

Sierra Sky Molina from Rancho Buena Vista High School in Vista, CA

Kimora A Farry from San Juan Hills High School in Laguna Niguel, CA

Hannah L Woren from Cherokee Trail High School in Aurora, CO

Jocelyn Kaveney from Millikan Senior High School in Long Beach , CA

Anja Miskovic from Belgrade

Rachel Loomis from Sunny Hills High School in Fullerton, CA

Jane Montague from North Penn Senior High School in lansdale, PA

Kennedy Tristan East from Redondo High School in Redondo Beach, CA

Callie McClain from Mission Bay Senior High School in San Diego, CA

Men's Wrestling


Patrick Helsley from East Hardy High School in Baker , WV

Gabriel Leach from Tenoroc High School in Lakeland, FL

Joey Chirillo from Victor J Andrew High School in Illinois, IL

James Felix from Chantilly High School in Fairfax, VA

Key Cooper from Auburn High School in Auburn, NY

Kori i Bryant from Grovetown in Grovetown, GA

nathan chirillo from illinois, IL

Justin Michael Jaeckin from Olmsted Falls High School in Olmsted TWP, OH

Ziair McKoy-Caughman from Terry Sanford High School in Fayetteville, NC

Trevor Sagness from Washington High School in sioux falls, SD

Women's Wrestling


Jaimes Clark from Ironwood High School in Peoria, AZ

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for October 2019

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in October. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Kaden Wylie from...

Athletic

BeRecruited Top 10 for August 2014

Baseball Alec Usher from Eastport-South Manor Junior/Senior High School in Manorville, NY Brett Arney from Phoenixville Area High School in Phoenixville, PA Trevor Banasiak from Linden High School in Fenton, MI Jordan Buckley from...

Athletic

Benefits and Disadvantages of the Multisport Athlete

by Gwinn Nixon The multisport athlete, and I mean the real multisport athlete, seems to be a dying trend these days.  The multisport athlete that is one of the better players on your school’s teams each season.  More and more I see high...