See all resources

BeRecruited Top Ten for December 2018


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Matt Keating from Creighton Prep School in Omaha, NE

Joey LaCosta from Goshen Central High School in GOSHEN, NY

Benjamin Olander from Staples-Motley Senior in Staples, MN

Ryan Phillips from Hunterdon Central High School in Ringoes, NJ

Andrew Rogers from Wamego High School in Saint George, KS

Payton Riley Dennison from Rossville Senior High School in Bringhurst, IN

Noah Ramirez from Griffith Senior High School in Griffith , IN

Drew Ballard from Granville High School in Newark, OH

Imanol Santiago from Bayamon, PR

JOSH BROOKS from grodonsville, VA

Men's Basketball


Marcus Garvey Gorham Jr. from Oxon Hill High School in Fort Washington, MD

Tristan Timothy Kent from Liberty High School in Sykesville, MD

Beluolisah Oranye from Georgetown Prep in Windsor Mill, MD

Tyquan Baker from Lanier County High School in Lakeland, GA

Marshall Andrew Winston Reed from Westfield High School in Centreville, VA

Samuel Edache from Palm Desert High School in Palm desert , CA

Kahlik Johnson from William Floyd High School in Mastic beach , NY

Tevin Bishop from Jeremiah E Burke High School in Jamaica Plain, MA

Kyle Paranada from Montgomery Senior High School in Chula Vista, CA

Raylon Brown from Little Rock, AR

Women's Basketball


Samantha Christine McCarter from Bishop Shananan High School in West Chester, PA

Natalie Hope Velardez from Levelland High School in Levelland , TX

Maura Huwalt from South Park Senior High School in South Park, PA

Neva Richard from Pocono Mountain East High School/Academ in Mountainhome, PA

Iwiyisi Osaghae from Waubonsie Valley High School in Naperville, IL

Shayna Reneé Sanders from Compton High School in Lakewood, CA

Brooke Carmody from Stuart High School in Falls Church, VA

deyana Janelle Marshall from Pocono Mountain West High School in tobyhanna, PA

Rachel Morgan Rumsey from Lafayette County High School in Higginsville, MO

Raquel Rodriguez from Rauner College Prep in Chicago, IL

Men's Diving


Kasijaden Natarajan from Allendale Columbia School in Pittsford, NY

Dawson Mozisek from St. Joseph High School in Victoria, TX

Jackson Salisbury from Solon High School in Solon, OH

Evan Meiers from North Penn Senior High School in North Wales, PA

Gavin May from Bethesda-Chevy Chase High School in Bethesda, MD

Isaac Reed Hunter from Homestead Senior High School in Fort Wayne, IN

Brendan McCourt from Emmaus High School in Macungie, PA

Emil Vasko from West Chester East High School in West Chester, PA

Skylar W Migon from Gulliver Schools Inc. in Miami, FL

Reece E Robles from Granite Hills High School in El Cajon, CA

Women's Diving


Sadie Mills from Mooresville High School in Mooresville, IN

Meredith McKee from Upper Arlington High School in Columbus , OH

Alexis Woida from Arrowhead High School in Hartland, WI

Alexandra Halla from McLean High School in McLean, VA

Emily Gaven from Sehome High School in Bellingham, WA

Grace Kosco from Medina High School in Medina, OH

Emily Sosnoski from Brandon High School in Ortonville, MI

Gabby Smith from Clear Brook High School in Houston, TX

Braeden Ollie Shaffer from Claudia Taylor Johnson High School in San Antonio , TX

Clara Lane Tate from Chapel Hill High School in Chapel Hill, NC

Men's Track and Field, XC


Esdras David Camacho III from The Masters Academy in Winter Springs, FL

Reagan W Schwamberger from Mankato East Senior in Mankato, MN

Brad Yates from Twinsburg High School in Twinsburg, OH

Jahod Fair from Ben Davis High School in Indianapolis, IN

Rainer Kravets from Kiili alev

Larry Sharrone Jackson Jr from Godwin Heights Senior High School in grand rapids , MI

Zachariah Kratz from Regina Catholic Interparish Jr in Iowa City, IA

Albrey Gossett from Chapman High School in Lyman , SC

Nathaniel Turner from South Paulding High School in Douglasville, GA

lewis richardson from Godwin Heights Senior High School in GRAND RAPIDS, MI

Women's Track and Field, XC


Ariela Santos Sanchez from Central High School in Providence, RI

Madison Young from Groveport Madison High School in groveport , OH

Kayla Fortino from Saline High School in Saline, MI

KENNIDY TEATER from Kuna High School in KUNA, ID

amber powell from royal palm beach , FL

Diana Stuzhuk from Westfield High School in Westfield, MA

Grace Beal from Sunset High School in Portland, OR

Taylar Christopher from Captain Shreve High School in Shreveport, LA

Abigail Arens from Lathrop High School in Fairbanks, AK

Rachel Christina Strode from Christian School of York in Spring Grove, PA

Women's Field Hockey


Magda Rodriguez from Southold , NY

Jessica Jordan Scheper from Hackettstown High School in HACKETTSTOWN, NY

Lisa Clarke from Nanuet Senior High School in Nanuet, NY

Kathryn Evans from Pleasant Valley High School in Chico, CA

Alicia Hottleman from Mansfield High School in Mansfield, MA

Bridget Kenny from Hackettstown High School in Hackettstown, NJ

Kylie Nicole Fitchett from Pennsville Memorial High School in Pennsville, NJ

Jadyn 0 White from Manchester High School in Toms River, NJ

Adriana Leguia from Wilson Area High School in Easton, PA

Cameron Ann Loomis from Nerinx Hall High School in Wildwood, MO

Men's Football


Thorsten Balmer from Boulder City High School in Henderson, NV

Solomon Davis from Brighton High School in Brighton, TN

Carter Daniel Utt from Platte County High School in Platte city, MO

Michael Ray Carpenter from Mesquite High School in Gilbert, AZ

Patrick James Cooney from New Hope-Solebury High School in New Hope, PA

James Bryan Cromer from First Assembly Christian School in Cordova, TN

Rone David Sewell from University School of Jackson in Trenton, TN

dylan mcmahon from Savannah Christian Prep in savannah, GA

Cole Groschel from Brick Township High School in Brick, NJ

Calvary Duren from Northside Methodist Church & A in Dothan, AL

Men's Golf


Allen Stokes from Dickson County High School in Dickson, TN

Devin Lawson from St. Ignatius Secondary in Thunder Bay, Ontario

Caden Ellis from Sullivan High School in Sullivan, IL

Sam Pocock from Gorham High School in Gorham, ME

Will Hacker from Lexington Christian Academy in Lexington, KY

Miles A Miller from Bishop McNamara High School in Fort Washington, MD

Johnathan D. Easter from Logansport Comm High School in Logansport, IN

Jacob Biersack from Toms River High North in Toms River , NJ

Connor Harrington from Magnolia High School in Magnolia, AR

Alexander Baker from West Vigo High School in West Terre Haute , IN

Women's Golf


Hanna Shrout from Fairland High School in Proctorville, OH

Jordan Isom from Central Hardin High School in Elizabethtown, KY

Kyra Vandervoort from Preston High School in Kitchener , ON

Mattia Potter from Linton-Stockton High School in Linton, IN

Sydney Grimes from Isle of Wight Academy in Suffolk, VA

Ashley M King from Lanier High School in Sugar Hill, GA

Zoe Miller from Warren High School in Little Hocking, OH

Wynter Flores from Incarnate Word High School in San antonio, TX

Caroline Wing from Benet Academy in Indian Head Park, IL

Rylei Gunter from Oklahoma Christian Academy in Edmond, OK

Men's Ice Hockey


John Parker VanDenBerge from New Albany High School in New Albany, OH

Jason Pittner from West Seneca East Senior High School in WEST SENECA, NY

Brandon Bailey from Comsewogue High School in Port Jefferson, NY

Owen Dauk from Eastview Senior in Apple Valley, MN

Gavin McKain from Carrick High School in Pittsburgh, PA

Blake T Berkowitz from St. Edward High School in Columbia Station, OH

PIOTR CIECHANOWSKI from Lodz Poland

Evan Hadley from Benton High School in St. Joseph, MO

Cameron Ropchock from Bishop Canevin High School in West Mifflin, PA

Daniel Quartapella from Haverford Senior High School in Havertown, PA

Women's Ice Hockey


Jamie Bay McCarthy from Fenwick High School in Oak Brook, IL

Breanna Ashley Millions from Carman Collegiate in Brunkild Manitoba, AL

Miranda Anthony from Hudson, WI

Abby Schauer from Red River High School in Grand Forks, ND

Nichole Collins from Trenton High School in Trenton, MI

Abby Painovich from Hinckley-Finlayson Secondary in Hinckley, MN

Emily Nichole Henderson from Athol Murray College of Notre Dame in Coconut Creek, FL

Meghan J Sonia from Marthas Vineyard Regional High School in WEST TISBURY, MA

Jessica Maia from East Side in Newark , NJ

Kaitlyn J Isaac from Wallaceburg District Secondary School in Wallaceburg

Men's Lacrosse


Cole Stedman from Needham High School in NEEDHAM, MA

Garrett William Gibbs from Hackettstown High School in Andover, NJ

Issa Coulibaly from Christopher Columbus High School in Bronx, NY

Tyneall Johnson from Christopher Columbus High School in Bronx, NY

Jacob R Branton from Marysville High School in Marysville, OH

Matt Slowey from Lake Catholic High School in Painesville, OH

MATTHEW Ryan DOUGHERTY from Exeter Township Senior High School in READING, PA

Santiago Rivas from Gaithersburg High School in Gaithersburg , MD

Dain Eide from Desert Vista High School in Phoenix, AZ

Gabriel Wooten from Narragansett High School in Narragansett, RI

Women's Lacrosse


Diana Alexa Miller from Battlefield High School in Haymarket, VA

Sadie Leonard from Elkton, MD

Haley Phillips from Lake Alfred, FL

Vivian Uricoechea from Pennsauken High School in Pennsauken , NJ

Alanis Villaquiran from Miami Killian Senior High School in Miami, FL

Dominique Alfred from Friendship Collegiate Academy in washington, DC

Alison Mendel from Hoosac Valley High School in Adams, MA

Natalie C Ziomek from Houston High School in Collierville, TN

Mariann Trecki from Flagler-Palm Coast High School in Palm coast, FL

Hannah Rinehart from Methuen High School in Methuen, MA

Men's Rowing


Mike Daniels from Absegami High School in Galloway, NJ

Brandon Lutz from St. John's High School in Shrewsbury, MA

Diego Gordon from Culver Academics in Culver, IN

Ethan Stanhope from Brentwood College in Mill Bay, BC

Brian Lendino-Nieves from Chaminade High School in Elmont, NY

Spencer Thomas from Claremont Secondary School in Victoria, BC

Paul Nowaczyk from Downers grove , IL

Savas Koutsouras from Culver Academics in Culver, IN

Thomas Lapsley from Brentwood College in Mill Bay, BC

Matthew McGlinsky from Berkshire School in Apex, NC

Women's Rowing


Emily Gorski from Country Day School of the Sacr in Royersford , PA

Caitlin Thompson from Bishop O'Connell High School in Herndon, VA

Taylor Addison from Pomperaug Regional High School in Southbury, CT

Helen Feldmeth from Greenwich High School in Old Greenwich, CT

Madison Farello from Greenwich Academy in Greenwich, CT

Madeline Braun from Owen J Roberts High School in Spring City, PA

Megan Harvey from Vienna, VA

lauryn Johnson from Milton High School in Alpharetta, GA

Mackenzie Kiker from Crestwood High School in Dearborn Heights , MI

Isabela Plowman from Berkeley, CA

Men's Soccer


Mitchell Wartman from Larry A. Ryle High School in Union, KY

Vijay Wangui from Unioto High School in Chillicothe , OH

Seth Thomas Oshia from Hillsboro High School in Hillsboro , MO

Michael Durham from Zanesville High School in Zanesville, OH

Jalen May from Kecoughtan High School in Hampton, VA

Josh Schimke from Grandville High School in Grandville , MI

Alberto Jose Olivares from Felix Varela Senior High School in Miami, FL

Michael Barry from Hopkins High School in Dorr, MI


Spence Jean Baptiste from Clarksville, AR

Women's Soccer


Briana L. O'Dell from Freedom High School in Oakley, CA

Holly Northcutt from Brookville High School in Brookville, OH

Taryn Frazier from Valley Regional High School in Ivoryton , CT

Diana Alexa Miller from Battlefield High School in Haymarket, VA

Reagan Pechy from Diamond Ranch High School in Pomona, CA

Atley May Thompson from Layton, UT

Iwiyisi Osaghae from Waubonsie Valley High School in Naperville, IL

Talia R deFay from Irondequoit High School in Rochester, NY

Hannah Miller from Avonworth High School in Pittsburgh, PA

Lindsay O'Keefe from Middletown High School North in Red Bank, NJ

Women's Softball


Caitlin Shaffer from Lyons Senior High School in Lyons, NY

Lauren Danielle Fisher from Sandalwood High School in Jacksonville, FL

Maeme Ward from Pryor High School in PRYOR, OK

Carolann Ilisa Julio from Brooke High School in Wintersville, OH

Hannah Catherine Olejniczak from Frontier Senior High School in Lake View, NY

Alyssa Burg from Guilderland High School in Schenectady, NY

Alyssa Rene' Ansara from Anthony Wayne High School in Waterville, OH

Riley Emma Hemken from Hillsboro High School in Hillsboro, IL

Kerrigan Shafer from Oakwood High School in Oakwood, IL

Jordyn Schultz from St. John Vianney Regional High School in Colts Neck, NJ

Men's Swimming


Nicholas Zilliken from Pearce High School in Richardson, TX

Samuel Gracia from Piper High School in Kansas, KS

Liam Davidson from Polytechnic High School in Riverside, CA

Alberto Cisneros from Rancho Cucamonga High School in Fontana , CA

Winn Michael Aung from University Prep School in REDDING, CA

Jonas Cheramie from Lafitte, LA

Spencer Walker from Hopkinsville High School in Hopkinsville, KY

Ryan Shields from Sellersburg, IN

Logan Kempf from Lincoln Pius X High School in Lincoln, NE

Kevin Carlyle from Moorestown High School in Moorestown, NJ

Women's Swimming


Myliah Williams from Anacostia High School in Washington, DC

sarah Marquez from Mission High School in MISSION, TX

abigail garcia from Mother Seton Regional High School in Elizabeth, NJ

Shelby Gain from Case High School in Racine, WI

Edzeida Edlaine Perez from Mission High School in Mission, TX

Brianna Joyce Carino from Tracy High School in Tracy, CA

Kaila Ennen from Edison High School in Huntington Beach, CA

Sabrina Alexandria Pitkanen from Rouse High School in Leander , TX

sarah Marquez from Mission High School in MISSION, TX

Katrina Kasich from Cherry Hill High - West in Cherry Hill, NJ

Men's Tennis


COLE FARREN from Cuyahoga Valley Christian Acad in Akron, OH

Christopher Rogers from Colquitt County High School in Norman Park, GA

Mark Butler from APO

Austin Braden Bennett from Blue Springs South High School in Lee's Summit, MO

Cole Lindwall from Monona Grove High School in cottage grove, WI

William Murphy from Vancleave High School in Vancleave, MS

Brayden Shiflet from Stephens County High School in Toccoa, GA

Zane McCurley from Wylie High School in Abilene, TX

Noah Pitcher from Bakersfield Christian High School in Bakersfield, CA

Daylan J Williams from Lansing High 9-12 in Lansing, KS

Women's Tennis


Bella H Winter from Sarasota High School in Sarasota, FL

Faith Nicole Griese from Dardeenne Prairie, MO

Gracey A Himelick from Flora High School in Flora, IL

Kate Sylvia Jenkins from Logan High School in logan, UT

Aitana Comas Adam from Cartagena

Brooklynn Jones from Hamady Community High School in Flint, MI

Tijana Svitlica from Novi Sad

Kaitlyn E Hill from Heritage High School in Brentwood, CA

Ally Massey from Pascagoula , MS

Madison Polyasko from Smoky Mountain High School in Sylva, NC

Men's Volleyball


DEREK CORREA from VEGA BAJA

Gabriel Aguado from GURABO

Simon P Jefferson from Beavercreek High School in Beavercreek, OH

Ethan R Morales from Timber Creek High School in Orlando, FL

Andre Lawrence from Palos Verdes High School in Private, CA

Charles Norman from John A. Ferguson Senior High School in Miami, FL

Logan Miller from Amador Valley High School in PLEASANTON, CA

Tucker R Watson from Meadville Area Senior High School in Meadville, PA

Cody Hare from Prosper High School in Prosper, TX

tristin manning from Allen Community College in iola, KS

Women's Volleyball



Carlie Ann Henry from Westland High School in Galloway, OH

Lauren Cole from Glencoe High School in Glencoe, AL

Alexis Cohn from New Rochelle High School in New Rochelle , NY

Grace Katelyn Gundy from Gilroy, CA

Kaleigh Ann Dodson from Hamilton County Junior-Senior High School in Macedonia , IL

Carly Fajardo from Ocean View, DE

Delaney G Johnson from Liverpool High School in Liverpool, NY

Megan Elizabeth Harms from Andover Senior High School in Andover, MN

Hannah Himmelman from Geneseo High School in Geneseo, IL

Men's Water Polo


James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

Women's Water Polo


Isabel Reilly Williams from Severna Park Senior High School in Severna Park, MD

Molly Kelly from Mother McAuley Liberal Arts High School in Chicago , IL

Jenee Spencer from Sandy High School in Boring, OR

Jazzelle Figueroa from Etiwanda High School in Fontana , CA

Mckenna A Scott from Alta Loma High School in Alta loma, CA

Hannah Grenemyer from La Cueva High School in Albuquerque, NM

Savannah Vargas from Santana High School in Santee, CA

Grace E Arnsparger from Millikan Senior High School in LONG BEACH, CA

Veronica Andrea Elise Heidke from Irvine High School in Tustin, CA

Caelyn Thompson from Grossmont High School in San Diego, CA

Men's Wrestling


Robert Jose Iglesias Jr. from St Augustine, FL

Kevin Patrick Hooley from Lowell Senior High School in Hebron, IN

Hunter wallace from justin, TX

Ethan Joseph Endres from Winter Haven Senior High School in Winter haven, FL

Alexander Lee Gronkiewcz from Kankakee Valley High School in DeMotte, IN

Tristan Bush from Johnstown High School in Johnstown, OH

Reggie Ryder from De La Salle Collegiate High School in Roseville, MI

Mark Hedges from Southwestern in Hanover, IN

Cole Walkington from Woodstock High School in Woodstock, IL

Hunter Joseph Nixon from Seneca High School in Tabernacle , NJ

Women's Wrestling


Alexis Lynn Poupore from Saline High School in Saline, MI

Kaylynn G Albrecht from Byron Nelson High School in Keller, TX

Katelynn Jones from Guntersville High School in Guntersville, AL

Malea Palahniuk from Thurston High School in Springfield, OR

Alex Piccinich, ODP, PDA ECNL from Howell High School in Freehold, NJ

Jennifer Mendoza from El Camino High School in South San Francico, CA

Amber Goodbread from Terry Parker High School in Jacksonville, FL

Darcy Gibbs from Homewood High School in Homewood, AL

Darcy monique Gibbs from Homewood High School in birmingham, AL

cheyenne barron from South Cobb High School in austell, GA

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for September 2016

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in September. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Josh Johannsen...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top 10 for March 2015

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in March. Congratulations to our athletes and keep up the good work!   Men's Baseball Jared Drayton from...

Athletic

The Effects of Not Getting Enough Sleep and Proper Nutrition

Getting enough sleep and eating nutritious food sounds like a no-brainer but you would be surprised by how many athletes on a regular basis neglect to get a solid night of sleep and good nutrition. Your body is your machine.  Just like a...