See all resources

BeRecruited Top Ten for April 2020


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Adam C Coppins from Lewiston Porter Senior High School in Lewiston, NY

Caleb Rainwater from Stanhope Elmore High School in Deatsville , AL

Johndavid Winton from Thompson High School in Alabaster, AL

Aidan Bannister from Lawrence High School in Lawrence, KS

Mike Scanlon from West Morris Central High School in Long Valley, NJ

Jesse Jr. Limas from Canutillo, TX

Jordan Drake New from Lincoln High School in Lincoln, AL

Eric Park from Mennonite Educational Institute in Abbotsford, BC

Matthew Wiegert from Bartow Senior High School in Lakeland, FL

Dawson Henry Klinger from Upper Dauphin Area High School in Elizabethville, PA

Men's Basketball


Keon Smart from The Walker School in Woodstock, GA

LaVerk Hodges from Del Sol High School in Las Vegas, NV

Muhammad Rafiq from Summit Prep High School in Sacramento, CA

Isaiah Lee Stewart from Lafollette High School in Madison , WI

Nathaniel Gordon from Mount Pisgah Christian School in Alpharetta, GA

Chamarr Auber from Century High School in Sykesville, MD

Gerson Moises Ulloa from Gregorio Luperon High School-Math & Sci in New York, NY

Jeffrey Alexander De La Paz De La Rosa from Liberty Technology Magnet High School in Jackson , TN

Parker All from Savannah Christian Prep in Savannah, GA

Harlem Canpbell from Joseph C. Wilson Magnet High School in Rochester, NY

Women's Basketball


Sandra Christian from Era High School in Gainesville , TX

Sidney L Jones from Ridge Point High School in Missouri City, TX

Grace Francoeur from Sand Creek High School in Sand Creek, MI

Josias Mickens from Forest Park High School in Baltimore, MD

Jasmina Jones from Cloud County Community College in Gainesville, GA

Kalaia Hampton from East Lansing High School in Lansing , MI

Korrina Plair from West Hempstead High School in West Hempstead, NY

Destiny J Green from Concord , NC

Aaliyah Bevans from National Christian Academy in Suitland , MD

Jamyla Mensah-Bell from Miami Norland Senior High School in Hollywood, FL

Men's Diving


Elliott Dillon from Stockport

Jake Passmore from Bradford

Jack Tait from Jesuit High School in Sacramento, CA

Michael John Crawley from East Central High School in Guilford, IN

Natal Dyson Modica from Rock Canyon High School in Highlands Ranch, CO

Brandon Shepherd from South Fort Myers High School in Fort Myers, FL

IAN BLACKSTOCK from Marine City High School in EAST CHINA, MI

Ben Stitgen from Edgewood High School in Madison, WI

Noah Eaton from Mary G Montgomery High School in Semmes, AL

Luke Matthew Dotson from Council Rock High School North in Washington Crossing, PA

Women's Diving


Amelia Kate Scott from Sheffield

Lauren Pich from Carroll Senior High School in Southlake , TX

Sephora Ford from Sheffield

Lexie Martin from Keller High School in Keller, TX

Nicole Lopez from Los Osos High School in Rancho Cucamonga , CA

Sarah Nicole Krusinski from Mount Notre Dame High School in Liberty Twp, OH

Reeve Ferlic from Cherry Creek High School in Englewood, CO

Frances Webb from Zurich, AL

Callie Jeanette Borda from Rockville High School in Rockville, MD

Kerstyn Johnson from Lawrence High School in NJ , NJ

Men's Track and Field, XC


Shemore Howell from Mandeville

Zackery Mitchell from Westville High School in Michigan City, IN

Joel Whittick from Matanzas High School in West palm beach , FL

Michael Prata from Baldwin Senior High School in Baldwin, NY

Ryan Danovich from Maui High School in Kihei, HI

Timothy Campbell from Abbeville High School in Abbeville, LA

Jaylen Chambers from Mallard Creek High School in charlotte, NC

Kenneth Pena from Warren High School in Compton, CA

Mareo Riley from Grambling State Univ. Laboratory High School in Ruston, LA

Takeru Shishikura from Carmel High School in Carmel, IN

Women's Track and Field, XC


Destiny Baker from Blue Ridge High School in Farmer City, IL

Makaela Sutherland from Bradford High School in Bradford, AR

Abbey Matsen from Wistow

Alliyah Bradley from Martin Luther King Junior High School in Lithonia, GA

Maya Quick from Woodbridge High School in Irvine, CA

Deanna Campbell from Ruskin High School in Kansas city, MO

Quiera Phillips from Rich Central Campus High School in country club hills, IL

Laura Benedict from Sun Prairie High School in Sun Prairie, WI

Cassandra Toorinjian from Ewa Beach , HI

Kimmy Arellano Navarro from Henry M. Jackson High School in Bothell , WA

Women's Field Hockey


Abby Hill from Yarmouth High School in Yarmouth, ME

Avery Ostrander from Hancock Central School in Hancock, NY

Cassandra Ann Slusser from Bloomsburg Area High School in bloomsburg, PA

Sofia Kasparik from Blair Academy in New Vernon, NJ

Brea L Borrell from Conrad Weiser High School in Hamburg, PA

Skyler Virginia Imbrogno from Ocean Lakes High School in Virginia Beach, VA

Gabriella Rose Pimentel from Moorpark High School in Moorpark, CA

Natasha Browning from Oakville Trafalgar High School in Oakville, ON

Casey Landahl from Linganore High School in New Market, MD

Hannah Bacon from St. Johnsbury Academy in Concord, VT

Men's Football


Keon Smart from The Walker School in Woodstock, GA

Nathan Baker from King William High School in Aylett, VA

jessie D marsh from Knight (William J. 'Pete') High School in palmdale, CA

Jeremiah Chambers from Henry Snyder in Jersey City , NJ

Aiden Boeshans from Simsbury High School in West Simsbury, CT

Kobe B Burkhart from Ages, KY

Micah Sanders from Mansfield Timberview High School in Grand Prairie , TX

Deantae McCray from Bakersfield High School in bakersfield , CA

Bradley Wolfe from Guthrie Center, IA

Chris Allen from Westside High School in Anderson , SC

Men's Golf


Jaxon Patrick Eck from Central Dauphin Senior High School in Harrisburg, PA

Kyle Medendorp from Hartselle High School in Hartselle, AL

Griffin Yeats Brassell from Shawnee Mission South High School in Leawood , KS

Logan William Hessemyer from Platte County High School in Platte, MO

Thomas Moccia from Nassau Community College in Glen cove , NY

Trenton Homchanh from Legacy High School in Broomfield, CO

Trent Gehringer from Fleetwood Senior High School in Blandon, PA

Nicholas Politano from Wesley Chapel High School in Land O Lakes, FL

David Redhouse from Marcos De Niza High School in Tempe, AZ

Alex Oda from Clarkston High School in Clarkston , MI

Women's Golf


Claire Elizabeth Sampson from Perry Meridian High School in Indianapolis, IN

Paige Metts from Albert Gallatin Area Senior High School in Uniontown , PA

Vashti Rachal from Highland High School in Palmdale, CA

Jacinda Martinez from San Marcos High School in Carlsbad, CA

Zoe Wiley from Perry High School in Perry, OH

austynn hudson from St. Johnsbury Academy in peacham, VT

Makayla Sanchez from La Mirada High School in La Mirada, CA

Jaclyn HoJung Yoo from Bellevue High School in Bellevue, WA

Nina Shaffer from Cuyahoga Valley Christian Acad in Uniontown, OH

Tuesday Lewis from St.Johns, MI

Men's Ice Hockey


Vincent Robert from Carignan, QC

Nicolas Tessier from Mont saint-hilaire

Jacob Ierfino from Portsmouth Abbey School in Chateauguay, RI

William West from Fenwick High School in River Forest, IL

Bryce H Sears from Laker High School in Pigeon , MI

Brendan Murphy from Monroe, NY

Vincent Foresta from Monroe Township High School in monroe, NJ

Terry Bridgland from Saltfleet District High School in Stoney creek, ON

Colin Crowley from St. Martin Secondary School in Mississauga, ON

Owen Gang from Springville, NY

Women's Ice Hockey


Elizabeth Battle from Oriskany Junior/Senior High School in ORISKANY, NY

Samantha Garrison from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Alysen S Meyers from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Abbey Patterson from Lasalle Secondary School in Garson, ON

Esmeralda Arroyo from Las Vegas, NV

Skylar Lindberg from Norwin Senior High School in North Irwin, PA

Breese Burlingame from Rumsey Hall School in BINGHAMTON, NY

Madeline Wilsey from Little Canada , MN

Nicole Stefanick from Stevenson High School in Livonia, MI

Kelsey Swanson from Traverse City Central in Williamsburg , MI

Men's Lacrosse


Ben Jeffries from Coral Shores High School in Key Largo, FL

Tanner Nicholson Jones from Mill Valley High School in Shawnee, KS

Jake Connolly from Middletown High School South in Lincroft, NJ

Trevan Meagher from Huntington High School in Huntington , NY

Cole Kebea from Watchung Hills Regional High School in Watchung , NJ

Ethan Martin from Delmar, NY

John Nagle from Duxbury High School in Duxbury, MA

Payson Payne from Syracuse High School in syracuse, UT

Joe Murphy from The Winchendon School in Rutland, MA

Avery William Lawson from Mill Valley High School in Shawnee, KS

Women's Lacrosse


kyndall yeager from South Carroll Senior High School in mt.airy , MD

Gianna Latella Sliby from West Haven High School in West Haven, CT

Jaidan Sullivan from Westlake High School in Atlanta, GA

Heather Johnston from Merritt Island Senior High School in Merritt Island , FL

Rachel Lombardi from Lindenhurst Senior High School in Lindenhurst, NY

Maria Elizabeth Reeves from Henry M. Jackson High School in Everett, WA

Lauren Ruggiero from Lunenburg High School in Lunenburg, MA

Marla Warrior from Salamanca High School in Salamanca , NY

Kayla Colacion from Timber Creek High School in Fort Worth, TX

Catey Welch from St. Benedict at Auburndale in Cordova, TN

Men's Rowing


Pieter Maximilian Feenstra from Greenwich High School in Greenwich, CT

Zachary S. Davidson from Palisades Charter High School in Pacific Palisades, CA

Casey R Whittaker from New Canaan High School in New Canaan, CT

Ryan Weston Kane from Arapahoe High School in CENTENNIAL, CO

Charlie Ellis from Greenwich High School in Cos Cob, CT

Pavlos Faitas from Ioannina

Andrew M Skakal from Canisius High School in North Tonawanda , NY

Dante Charles Scalfi from Walton High School in Marietta, GA

Daevyn Maurya from McCallie School in Chattanooga , TN

Bryce Blair from Brophy College Prep in Phoenix, AZ

Women's Rowing


Valerie Passanisi from Wellesley Senior High School in Wellesley, MA

Jillian Rose O'Meara from Fairfield Ludlowe High School in Fairfield, CT

Allison Catherine Duff from Delran High School in Delran, NJ

Brynne Lizabeth U Selis from Lansdale Catholic High School in Quakertown, PA

Jordan Keene from Pine View School in Sarasota, FL

Catherine Hilow from Lakewood, OH

Kalista Morgandy Magana from St. Joseph High School in San Pedro, CA

Milou Drapers from Inglemoor High School in Bothell, WA

Olivia Hollingsworth from Haddon Township High School in Westmont, NJ

Liane Xu from Winter Park High School in Orlando, FL

Men's Soccer


Zane Ramsaran from Bay Shore Senior High School in Bay shore , NY

Malek Shedid from Cockeysville, MD

Emmanuel Uwazie from Northampton

Benian Yao from Weddington High School in waxhaw, NC

Miguel Rodriguez from Gooding High School in Gooding, ID

Eduardo Montoya from Elk Grove High School in Mount Prospect , IL

Jose Romero from Wharton High School in Tampa, FL

Cesar Bautista from Murray County High School in Chatsworth , GA

Prince Owusu from Bronx Leadership Acad High School in Bronx, NY

Toni Anton Neuvonen from Mikkeli

Women's Soccer


Emma Merrell from Jemison , AL

Yana Faye Camm from Tonasket High School in Tonasket, WA

Baylee Ann Farr from Nolensville, TN

Tamara Velasquez from Monroe High School in Monroe , NC

Cassidy Kerkesner from Cypress Lake High School in Ft. Myers, FL

Caren Albarran from Westmont High School in westmont, IL

Alexandra Cercena from Olentangy Orange High School in Lewis Center, OH

Chantal Camenzind from Bay High School in Panama City, FL

Danielle Amaral from Stone Ridge Christian High School in Merced, CA

Adyson McCullough from Clawson High School in Clawson, MI

Women's Softball


Hannah McCutcheon from San Marcos High School in San marcos, TX

Stephanie Torres from Veterans Memorial High School in Mission , TX

Camila Melgar from South Hills High School in Valinda, CA

Jenna Mae Rogers from Hamilton Central School in Hubbardsville , NY

Destiny Magdaleno from Pinon High School in Pinon, AZ

Grace Pieson from Patriot High School in Riverside, CA

Grace Francoeur from Sand Creek High School in Sand Creek, MI

Janarria Sanford from Miami, FL

yalexa Familia from Bronx, NY

Sydney Palmer from Eagle S Landing Christian Acad in McDonough , GA

Men's Swimming


Elijah Routley from Henry D Sheldon High School in Eugene, OR

David Bocci from Butler Area Senior High School in Butler , PA

Bryce Ortanes from Cherry Creek High School in Englewood, CO

Atharva Kripak from Cox Mill High School in Concord, NC

Kaleb McCauiley from Bridgewater-Raynham Reg in Raynham, MA

Andre Yazhbin from Solon High School in Solon, OH

Ilyace Lewis from Spring High School in Spring , TX

Mark O Sarachman from Hopewell Valley Central High School in Princeton, NJ

Fernando Abrego from Canyon Springs High School in North Las Vegas , NV

Ethan Chi from Osbourn Park High School in Haymarket, VA

Women's Swimming


Maria Isabel Canales from san salvador

Regan St. John Gunzy from Xavier College Prep in Mesa, AZ

Amanda Macey from Shenendehowa High School in Clifton Park, NY

Kiersten Harmon from Centerville High School in Dayton, OH

Celeste Keyes from Spencerport High School in Rochester, NY

Mireille Murillo from Anchor Bay High School in New Baltimore, MI

Elayna Pistrin from Morwell

Jane Adrion Shroufe from Oregon City Senior High School in OREGON CITY, OR

Torri Huske from Yorktown High School in Arlington, VA

Megan Bergstrom from Arapahoe High School in Centennial, CO

Men's Tennis


Aik Arzumanyan from The Macduffie School in Granby, MA

James Snipes from Statesboro High School in Statesboro, GA

Aidan Binau from Skyview High School in Billings, MT

Marinescu Mihai Răzvan from Ploiești

Tadiwanashe Zhou from Harare

Christian Dubec from Thrall High School in Thrall, TX

Stefan Spasojevic from Valjevo, SC

Shravan DESIKAN from Yorktown High School in YORKTOWN HEIGHTS, NY

Vasilios Konstantacos from Green High School in Clinton, OH

Kevin Sullivan from West Rowan High School in Salisbury, NC

Women's Tennis


Alondra Curiel from Lakeside High School in Lake Elsinore, CA

Paige Gibbons from Salisbury Senior High School in Allentown, PA

Khushi Sabharwal from Ardrey Kell High School in Charlotte, NC

Nikki Shah from Monroe Township High School in Monroe Township , NJ

penelope henshaw from Sacred Heart Academy in Malverne, NY

Emma Casazza from Pope High School in Marietta, GA

Arianna Wagner from Newark High School in Newark, OH

Karis Miranda Mccann from Leesville Road High School in Raleigh, NC

Srina Arias from Kaiser (Henry J.) High School in Fontana , CA

Leia Papanicholas from St. Charles North High School in Saint Charles, IL

Men's Volleyball


Alex A. Vazquez from Cabo Rojo, Puerto Rico

Christopher J Padilla from Hialeah, FL

Bradley Reynolds from Waukesha, WI

Brandon Miller from Pittsburgh, PA

Abraham Ortiz from Los Angeles , CA

Richardo Lockhart from St. John's

Charles Fakava from Carter (Wilmer Amina) High School in Rialto, CA

Cade Scott Whitfield from Harmony High School in Harmony, FL

Logan Haynes from Point Loma Senior High School in San Diego, CA

Shayan Molaie from Vancouver , BC

Women's Volleyball


Wiktoria Karolina Warpechowska from Poland Junior/Senior High School in Chotomów, NY

Isabella Vega from Celebration High School in Davenport , FL

Andrea Victoria Padilla from Hialeah, FL

Alexis Paige Weirich from Selmer, TN

Natalie Pederson from New York Mills, MN

Alana Nicole Sellers from Round Rock High School in Round Rock , TX

Erin Rogers from Clear Springs High School in League City, TX

Beverly Hannah Braun from Woodbridge High School in IRVINE, CA

Julia Fletcher. OH/RS from Oak Hills High School in Cincinnati , OH

Alayna "Laynee" Dew from Halls High School in RIPLEY, TN

Men's Water Polo


Kristian Stanczewski from Souderton Area Senior High School in Harleysville, PA

Davis James Lipetzky from Oak Park High School in Oak Park, CA

James Getch from Grossmont High School in Santee, CA

Alex Burr from Dougherty Valley High School in San Ramon , CA

Nathan James from Garces Memorial High School in Bakersfield, CA

Kareem naeem from First settlement

Vladimir Igor Puskovitch from West Chester, PA

Thomas J Kent from Hillgrove High School in Marietta, GA

Bodhi Kelley Bowden from Clovis North in Fresno, CA

Jonathan Giovanni Pagnotta from Irving High School in Irving, TX

Women's Water Polo


Adele Thompson from Alameda High School in Alameda, CA

Antonia Poor from Hamersley, AL

Sierra Sky Molina from Rancho Buena Vista High School in Vista, CA

Samantha Marovic from San Ramon Valley High School in Danville, CA

Allison Kelly from James Logan High School in Union City, CA

Alexis love Vlavianos from Clayton Valley High School in Concord, CA

Rachael Isabelle Mullins from Evanston Township High School in Evaston, IL

Alyssa Marisol Sorrells from Bell Gardens High School in Downey , CA

Nicole Khatibi from Sherman Oaks Center For Enriched Studies in Resseda, CA

Sadie Smith from Ontario, CA

Men's Wrestling


Dylan Stoll from Springfield High School in Toledo, OH

Collin Yashinsky from Washington Township High School in Turnersville , NJ

Tyler Lawson from Marlow High School in Duncan , OK

Dajuan Matthews from Noble Street Charter High School in Chicago, IL

Ryan Murphy from Pennsbury High School West in Yardley , PA

Mohab Ali from Newfield High School in Centereach , NY

Hykeem Mcbride from Carver Senior High School in Montgomery , AL

Caleb Holcombe from Easley High School in Easley, SC

Ryan Bolletino from Haddonfield Memorial High School in haddonfield, NJ

Miguel Angel Rojas Jr. from Addison Trail High School in Addison, IL

Women's Wrestling


Vanessa Montesinos- Cruz from Maine East High School in Des Plaines, IL

Julissa George from Deland High School in deland , FL

Ashley Renea Joplin from A L Brown High School in Kannapolis , NC

Callista Waterbly from Northwest Christian School (Nw in Colbert, WA

Sara Golden from Crystal Lake South High School in Crystal Lake, IL

Alexis love Vlavianos from Clayton Valley High School in Concord, CA

Jaryn Olivia Strong from Terre Haute South Vigo High School in Terre Haute, IN

Desta daniels from Jacksonville High School in Jacksonville , NC

Sofia Varnis from Kingwood Park High School in kingwood , TX

Madison Douglas from Lathrop High School in Lathrop, MO

You might also like…

Athletic

College Recruiting Checklist, Part 1 (Freshman & Sophomore Checklists)

Preparation is key to the game. Don’t be late to practice.   As the school year kicks off, you should have your head in the college recruiting game and be committed to raising your potential as a future collegiate athlete.   Developing...

Athletic

It's Now Easier to Upload Your Recent Performances

Here are the 6 best performances from North Carolina to Hawaii uploaded via the iOS app in the past month. Showcase you recent performances by using the BeRecruited iOS app. The app makes it easy to keep college coaches up to date with...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for December 2019

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Luke Alan Valenchis...